- Image1.jpg (105.63 KiB) Viewed 11849 times
Археолози продължиха проучванията на крепостта при необичайни обстоятелства
Проучването на античната крепост Алмус в Лом е продължено близо четвърт век след последните разкопки там. Останките са открити случайно по време на строителни работи.
Преди няколко месеца тежка строителна машина попада на необичаен земен пласт - оказва се част от западната крепостна стена на Алмус. Работата спира, намесват се специалисти и сетне идва екип археолози. Така повече от 20 години след последните планови разкопки, започва спасително археологическо проучване. Финансирането се поема от общинската хазна, а наблюдението - от Националния археологически институт и музей при Българската академия на науките.
“Разкриваме поне две строителни нива, два строителни периода от изграждането на укрепителната система от Запад”, обобщава свършеното ръководителят на екипа Валери Стоичков и допълва, че този етап е стъпало към главната цел: за цялостно довършване на проучванията. Мечтата на археолозите е частите от крепостта - новите и старите, които са 70 метра от западната крепостна стена - да бъдат свързани една с друга и включени в съвременната градска среда като обект за туристически посещения. “Важно е и това, че Алмус през миналата година беше включен в списъка на 27-те важни укрепления от Римската укрепителна система Лимес - Долнодунавски лимес на империята, които се предвижда да кандидатстват като колективен паметник на ЮНЕСКО”, подчертава археологът.
В спасителните разкопки участва специалист по дигитална археология. Кристина Илиева е и най-младият археолог в екипа. Разработената от нея методология за пръв път се използва извън Швеция, където е завършила обучението си. Тя уточнява: “Моделът се генерира вечерта след разкопките и на всяка нова сутрин имаме нещо различно, някакъв резултат. И всъщност визуално имаме 3Д модел на разкопките от предишния ден. В много случаи нещо, което не може да се върне.”
Крепостта Алмус е паметник на културата. Площта й е около 41 декара, но голяма част от нея е унищожена при изграждането на съвременната инфраструктура. А това пък прави задачата на археолозите още по-отговорна: да запазят и малкото, останало от нея.
mont-press.com